kártyás játékok, kártya játékok, kártya játékok online, kártya játékok ingyen, kártya játék leírások, kártya játékleírások

Piké: kártya és játék

A francia sorozatjelű kártyák története valamikor a XV. század második felében kezdődött. Christian Deryck web-oldalán számos érdekes információ mellett nyomon követhetjük a treff botosok alakváltozásait 1520-tól 2012-ig - LINK


Egyalakos treff botos, XVI. század | Tükörképes treff botos a XX. századból

A kezdetben egyalakos kártyaképek a francia kultúra és szellemiség terjedésével honosodtak meg Európa szerte, így belga, holland, olasz, német, osztrák, magyar és orosz kártyagyárak másolták a párizsi és a lyoni mintákat. Ügyes metszetkészítők aztán kis fantáziával nemzeti karakterekkel tették regionális típusokká ezeket. A XIX. század jelentős újítása, amikor elszakadva a hagyományoktól, a praktikus használat szempontjai okán, szinte minden kártyakép tükörképes nyomattá lett a játéklapokon.

A piké (piquet) két személy mulatságára szolgáló kártyajáték. Ott van Rabelais Gargantuájában (1532), Koháry István versében (1720) és változó népszerűségre téve szert felbukkan a XVIII. századtól a magyar polgári otthonokban is. A játékhoz használt kártya 32 lapos, francia sorozatjelű, gyárilag is pikének nevezett típus. A whist kártyákhoz képest csupán a lapok számában mutatkozik eltérés: a whist 52 lapos, a piké 32 lapos kártyacsomag.

Mit is tudhatott 200 évvel ezelőtt a magyar zsurnaliszta a piké kártyáról? Mint kiderül, a Párizsban használt francia sorozatjelű kártyák rajzainak magyarázatába bonyolódott.

"A Pikét Kártyák" eredete és jelentése

Párisban mutogatják azt az utszát (rue de la Verrerie) mellyben lakott Jaquemin Grigoneur Képíró, a' ki 1392-ikben a’ Pikét kártyát feltalálta, vagyis olly forma apró képetskéket festett, mellyekből utóbb a kártya játék támadott. Ezen képetskék festésére az adott alkalmatosságot, hogy őtet ar ra megkérték, hogy valamelly játékot kíszítene, mellyel VI. Károly Kiraly, a ki megtebolodott, az eszelősségtől ment óraiban magát mulathatná. Erről bizonyságot tesz bizonyos Pouport régi Udvari Számadónak könyve, mellyből kitetszik, hogy három Játékért fizetett a’ Képírónak eggyenként 56 Solt. Hogy ezen Király előtt még kártya nem volt, abból állíthatni, mivel Nagy Károly, Sz. Lajos, IV. Károly, V. Károly az ő rendeléseikben tsak a’ Koczkáról, és az Ostábláról szólanak.

Valamelly Pater Daniel Jesuita ,,Memoires pour l’ histoire des. Sciences des beaux Arts, 1720” nevű könyvében azt vitatja, hogy a’ Pikét kártyában nem tsak Politikai Allegoriat: hanem historiai valóságot is lehet találni. Ugyan is az As fő erejű, mert Római nyelven pénz nemét teszi, és tsak ugyan a’ pénz legszükségesebb a háborúba. A’ Treff szín formája a’ lóhere három levelű fűből van véve; mert a’ Vezérnek mindenkor olly helyekre kell tenni táborát, hol szüleséget, vizet, és élelmet találhat . A’ Pik szín magazinokat; a Karro fegyver-házakat jelent, melyek a’ háborúhoz el kerülhetetlenül szükségesek.

A ’Kör szín jelenti a’ Generálisoknak ’s Katonáknak bátorságát. A’ négy színeknek Kirallyai Dávid, Sándor, Caesar, és Nagy Károlynak neveztettek; mert akármelly vitéz sereghez is okos Vezér kívántatik. A’ négy Hőst, vagy Fegyver hordót Ogier, Lancelot, la Hire, és Gallordnak hivták, kik híres Lovagok, és nevezetes Vitézek voltak. A’ Treff Dáma Orgiának neveztetett, melly néven VII. Károly feleségét értették. A' Kör Dáma Rachelnek, ’s ezen név alatt Ágnes Sorelt; a’ Pikk Dáma Pallasnak, ’s ezen néven az orleani Szűzet; a’ Karró Dáma Judithnek, ’s ez alatt Baváriai Izabellátt, Vl-ik Karoly feleségét. Dávid Király alatt VI-ik Károly Királyt értették, a’ ki nagy bajjal jutott az Országlásra, és Xl-ik Lajostól a’ fiától, mint Dávid Absolontól üldözéseket szenvedett.

Illy elmagyarázásokkal ezen játék sokkal kellemetesebb lehet. De egyszer 'smind Páter Dánielnek elméssége azt mutatja, hogy tsekélyégből is nagyot tsinalhatnak a Commentaiorok. A’ mi a’ Classikusok magyarázóiban nem ritka dolog.” Hasznos Mulatságok, 1824

Add a Facebook-hoz

www.piatnik.hu
www.piatnik.com
*
Játék- és játékkártya katalógusok 2024.
*
Weboldalunk az egyetemes kártyakultúra tárháza. Gyártással és kereskedéssel nem foglalkozunk!
Bridzsezzünk 2024-ben is! | részletek

Új esztendő, új versenyek, új remények a bridzsasztalnál!
Tarokkozzunk
2024-ben is! | részletek


Új esztendő, új versenyek, új remények az tarokkasztalnál!
Ultizzunk
2024-ben is! | részletek


Új esztendő, új versenyek, új remények az ultiasztalnál!
Ismét pagat.com | részletek

John McLeod Budapesten. Horváth Ferenc és Jánoska Antal riportja a Kártya Magazinban. John McLeod neve régóta ismert kártyás körökben. Az 57 éves londoni férfiú publikációi bekerültek az általa szerkesztett pagat.com internetes gyűjteménybe. A közelmúltban Michael Dummett-tel írott, két kötetes A Hístory of Games Played with the Tarot Pack a kártyakönyvtárak gyöngyszeme lett. John McLeod és barátai 2007-ben Budapesten és Szegeden jártak. Az esték természetesen tarokkozással teltek. Johnnal a játék szünetében – mondhatni két osztás között – beszélgettünk.
Webmester
A weboldallal kapcsolatos
kérdésekben a levelezési cím:

1064 Budapest, Izabella u. 69.
Telefon: 06 1 332 3261
E-mail: civertan@civertan.hu

Az oldalon szereplő információk, képek
és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak.
Minimum felbontás: 1024 x 768
Grafika és kivitelezés: Civertan Grafikai Stúdió