kártyás játékok, kártya játékok, kártya játékok online, kártya játékok ingyen, kártya játék leírások, kártya játékleírások

A kártyázó Liszt Ferenc

Szomaházy István írta a Kártya-codex (1898) előszavában: "Liszt Ferenc boldogtalan volt az nap, a melyen rendes whist partiját nem játszhatta; és a nagy zenetitánban kedves és naiv vonás, hogy a veszteség nagy mértékben idegessé tette. Lisztnek hosszú éveken át Apponyi Albert gróf volt a rendes whistpartnerje."

Liszt Ferenc életrajzírói több helyen megemlítik a Mester kártyázó szenvedélyét. Baden-Baden híres/hírhedt kaszinójában baccarat játszott, míg baráti körben a whist volt az estéket kitöltő szórakozás. Igazolni látszik ezt a Liszt Ferenc lakosztályában ma is megtalálható kártyaprés. Tudnunk kell, hogy a XIX. században a kártyakarton három réteg papír összeragasztásával készült, mely állásában hajlamos volt a görbülésre. Ezt a tulajdonságot hivatott a kártyaprés megszüntetni úgy, hogy a pihenő kártyacsomag lapjait összepréselve kiegyenesíti azokat.

Liszt Ferenc levelezéséből és kortársai feljegyzéseiből ismerjük kártyás szokásait. A hosszú utazások óráit whist-, piké- és tarokk partnerekkel töltötte. Koncertjei után pedig rendre feltűnt a városi kaszinók és fényes paloták kártyatermeiben - nem ritkán nagy összegeket elveszítve.


Liszt Ferenc 1847-ben. Barabás Miklós festménye

Liszt Ferenc 1880. első hónapjaiban a Hungária Hotelben lakott, lakosztályában és vendégeskedései alkalmával gyakran kártyázott barátaival. P. Eckhardt Mária tanulmányában (Liszt Ferenc és magyar kortársai az Országos Széchényi Könyvtár dedikált Liszt-zeneműveinek tükrében, 1976.) megemlékezett Liszt Ferenc whist partnereiről: "Liszt budapesti tartózkodásai idején gyakran jelent meg néhány különösen kedvelt barátjánál, akikkel együtt whist-játékkal, kellemes beszélgetéssel, rögtönzött muzsikálással töltötte szabad idejét. Állandó whist-partnerei voltak: Vörös Várkonyi Kálmán és felesége; Pulszky Polixéna, továbbá a Végh-házaspár.

A társaságot időnként Mihalovicz Ödön, esetleg Ábrányi Kornél egészítette ki. Végh János visszaemlékezései, valamint a Liszt-Végh levelezés egyaránt utal erre a szoros kapcsolatra, s több olyan apróságot elevenít fel, melyek Liszt és Véghék családias viszonyáról tanúskodnak (pl. Végh beszámolója a "whist sérieux" játékban Liszt javára elkövetett "kegyes csalások"-ról.

Csapó Vilmos naplójában írt Liszt Ferenc sajátos játékáról: "1880. február 4. - Ismét whisteznem kellett a Mesterrel, kinek partnere lenni érdekes, mert a játékot szellemes, tréfás közbeszólásokkal fűszerezi, a whistet komolysággal, de gyengén játszva mégis bosszankodik más hibáin."

Liszt Ferenc whist partnerei között említik még Rosty Pál dunapentelei földbirtokost, világutazót, a MTA tagját, Mihalovich Ödön, zeneszerző zongoraművészt, aki Liszt utódaként 30 évig a Zeneakadémia igazgatója volt. Augusz Antallal, Apponyi Alberttel, és Ábrányi Kornéllal szinte naponta találkozott. 1883. február 3-án ifjabb Johann Strauss a budapesti Népszínházban vezényelte nagy sikerrel A vidám háború (Der lustiger Krieg) című operettjét, Ezt követően találkozott Liszt Ferenccel, végül este whistet játszottak.

Fittler Katalin cikkében írt Liszt Ferenc utolsó napjairól: "24-én nagyobb társaság gyűlt össze. Liszt, aki rendszeresen felolvastat magának, amióta a hályogtól megromlott a látása, igyekszik feleleveníteni a régi szép időket, s bár el-elbóbiskol napközben, nem tartóztatja meg magát a kártyapartiktól. Sőt, lisztiádát is rögtönöztet, s arra is van gondja, hogy a meiningeni hercegnő tiszteletére felvegye abbéruháját. Öltözködésnél természetesen Lina segít neki, s ő fésüli Mestere megritkult hajacskáját... És este ismét átment Siegfrieddel a Wahn­friedbe, majd lányunokáival whistezett."

És hogy milyen kártyával játszott Liszt Ferenc és a tiszti- és úri kaszinók, kávéházak, polgári otthonok játékszenvedélytől izgatott népe?

Whisthez, bakkhoz és sménhez francia sorozatjelű, 52 lapos kártyát használtak. A lapok sarkában nem szerepelt a kártya rangjának felismerését segítő index - betű (szám) és színjel. Éppen ezért kényelmetlen lehetett a kézben tartott 13 lap minőségét folyamatosan figyelni.

Add a Facebook-hoz

www.piatnik.hu
www.piatnik.com
*
Játék- és játékkártya katalógusok 2024.
*
Weboldalunk az egyetemes kártyakultúra tárháza. Gyártással és kereskedéssel nem foglalkozunk!
Bridzsezzünk 2024-ben is! | részletek

Új esztendő, új versenyek, új remények a bridzsasztalnál!
Tarokkozzunk
2024-ben is! | részletek


Új esztendő, új versenyek, új remények az tarokkasztalnál!
Ultizzunk
2024-ben is! | részletek


Új esztendő, új versenyek, új remények az ultiasztalnál!
Ismét pagat.com | részletek

John McLeod Budapesten. Horváth Ferenc és Jánoska Antal riportja a Kártya Magazinban. John McLeod neve régóta ismert kártyás körökben. Az 57 éves londoni férfiú publikációi bekerültek az általa szerkesztett pagat.com internetes gyűjteménybe. A közelmúltban Michael Dummett-tel írott, két kötetes A Hístory of Games Played with the Tarot Pack a kártyakönyvtárak gyöngyszeme lett. John McLeod és barátai 2007-ben Budapesten és Szegeden jártak. Az esték természetesen tarokkozással teltek. Johnnal a játék szünetében – mondhatni két osztás között – beszélgettünk.
Webmester
A weboldallal kapcsolatos
kérdésekben a levelezési cím:

1064 Budapest, Izabella u. 69.
Telefon: 06 1 332 3261
E-mail: civertan@civertan.hu

Az oldalon szereplő információk, képek
és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak.
Minimum felbontás: 1024 x 768
Grafika és kivitelezés: Civertan Grafikai Stúdió