kártyás játékok, kártya játékok, kártya játékok online, kártya játékok ingyen, kártya játék leírások, kártya játékleírások

Kártyagyártók és művészek

Egy győri polgárcsalád
a reformkorból: Az Ungerek
címmel volt látható időszaki kiállítás a győri Xantus János múzeumban
2010 szeptember 10. és október 10. között.

A kiállításról
A 19. század elején telepedett le Győrött a soproni Unger-család, amelynek tagjai két nemzedéken át kártyakészítéssel foglalkoztak. Id. Unger Mátyás (1789-1862) és ifj. Unger Mátyás (1824-1878) egy évszázados hagyományokkal rendelkező mesterség képviselői voltak: műhelyükben a kártyakészítés minden fázisát maguk végezték, a kártyapapír előkészítésétől a nyomtatáson át a lapok kifestéséig. Különböző fajta - soproni képes kártya, tarokk, csitt (whist), trappola - és minőségű kártyáikat nemcsak Győrött, hanem még a pesti vásárokon is árulták.

A kiállítás anyaga megismertet az Unger-család történetével, valamint a korabeli leírások, ábrázolások, és a műhely nyomódúcainak segítségével bepillantást enged a kártyagyártás mesterségének titkaiba is. A kártya és a kártyázás győri kultúrtörténetéből is ízelítőt kapunk: Hans Bock bécsi mester könyv kötéstáblából előkerült XVI. századi lapjai igazi ritkaságok, miként - igaz, kicsit másként - az a kártyalap is, amelyet egy 1775-ös tanúkihallgatási jegyzőkönyvhöz mellékeltek bizonyíték gyanánt. S azt is megtudhatjuk, hogy a reformkor nemzeti szelleme miként alakította át a hagyományos kártyaképeket.

Az Unger-család ifjabb nemzedékéhez tartozó Alajos (1814-1848) művészi pályára lépett, és a bécsi képzőművészeti akadémián folytatott tanulmányokat. Olyan neves mesterek oktatták, mint Leopold Kupelwieser, akinek hatása a Szentcsaládot ábrázoló festményén is leolvasható.
Az akadémiai évei alatt készült tanulmányrajzai bepillantást engednek a nagynevű intézmény oktatási rendszerébe, s megtudhatjuk miért rajzoltak a korabeli művésznövendékek annyi antik szobrot s miért nincs modellrajzaik között egyetlen női akt sem. A családjáról festett bensőséges csoportportrén pedig igazi biedermeier alkotás, amelyről - immáron másfél évszázad távlatából - derék győri polgárok tekintenek ránk.

A kiállítás nem jöhetett volna létre Dr. Claudia Wunderlich (Hochschule, Neu-Ulm)
segítsége nélkül, aki az Unger-család leszármazottjaként hosszú évek óta kutatja felmenői
történetét. Ennek során nemcsak családja múltját, hanem a korszak kártyagyártását
is kutatta. - Forrás: szepmagyarorszag.hu

További információk:
Xántus János Múzeum, 9022 - Győr, Széchenyi tér 5.
Telefon: +36 (96)310-588
E-mail: xantus@gymsmuzeum.hu
Weboldal: xantus.gymsmuzeum.hu

Add a Facebook-hoz

www.piatnik.hu
www.piatnik.com
*
Játék- és játékkártya katalógusok 2024.
*
Weboldalunk az egyetemes kártyakultúra tárháza. Gyártással és kereskedéssel nem foglalkozunk!
Bridzsezzünk 2024-ben is! | részletek

Új esztendő, új versenyek, új remények a bridzsasztalnál!
Tarokkozzunk
2024-ben is! | részletek


Új esztendő, új versenyek, új remények az tarokkasztalnál!
Ultizzunk
2024-ben is! | részletek


Új esztendő, új versenyek, új remények az ultiasztalnál!
Ismét pagat.com | részletek

John McLeod Budapesten. Horváth Ferenc és Jánoska Antal riportja a Kártya Magazinban. John McLeod neve régóta ismert kártyás körökben. Az 57 éves londoni férfiú publikációi bekerültek az általa szerkesztett pagat.com internetes gyűjteménybe. A közelmúltban Michael Dummett-tel írott, két kötetes A Hístory of Games Played with the Tarot Pack a kártyakönyvtárak gyöngyszeme lett. John McLeod és barátai 2007-ben Budapesten és Szegeden jártak. Az esték természetesen tarokkozással teltek. Johnnal a játék szünetében – mondhatni két osztás között – beszélgettünk.
Webmester
A weboldallal kapcsolatos
kérdésekben a levelezési cím:

1064 Budapest, Izabella u. 69.
Telefon: 06 1 332 3261
E-mail: civertan@civertan.hu

Az oldalon szereplő információk, képek
és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak.
Minimum felbontás: 1024 x 768
Grafika és kivitelezés: Civertan Grafikai Stúdió